eMagazin

Zimný oddych v záhrade sa pomaly končí

Eugen Guldan, Lantana - záhrady, s.r.o. (Dom a Byt, február 2005)

Nie je tak dávno čo nás potešil prvý sneh. Niekde sa mu tešíme ešte teraz, naplno vychutnávame krásu zimy, inde sa sneh rýchlo stratil ale zima neušla. Je tu a svoju prítomnosť dokazuje námrazou na oknách, zamrznutými mláčkami, teplotou pod nulou. Málokto z nás si nevezme čiapku, šál či rukavice na prechádzku do zimy.

foto15.jpg Čo je výhodou prvých zimných mrázikov v záhrade?
Keď pôda zamrzne a na stromoch sa hojdajú posledné skrehnuté lístky, obloha je belaso modrá, bez jediného obláčka, je ten správny čas na posledné práce vo vašej záhrade. Ak ste neurobili posledné rezy na drevinách okrasných či ovocných, nevyhrabali spadnuté lístie, teraz je ten pravý moment.

Teplo sa oblečte! Do termosky si navarte teplý čaj alebo kávu, do vrecka si zoberte obľúbený keksík, niečo pre vtáčiky.

Čo ste nestihli na jeseň

Ak ste nevykonali potrebné práce na jeseň, môžete ešte stále spraviť teraz. V minulom čísle sme písali o prácach, ktoré je potrebné urobiť do jari. V skratke si zhrnieme niekoľko úkonov, ktoré môžeme urobiť aj počas zimných mesiacov.

Patria sem základné rezy na drevinách, medzi ktoré považujeme: odpílenie konárov skláňajúcich sa príliš nízko, konárov prehusťujúcich korunu, odstránenie chorých a suchých konárov, zrezanie minulosezónnych mladých konárov približne na polovicu až jednu tretinu, odstránenie konárov vyrastajúcich mimo požadovaného tvaru. Pri ovocných stromoch je naviac potrebné preriedenie vnútornej časti koruny.

Nezabudnite chrániť okrasné dreviny pred mrazom. Týka sa to hlavne stálozelených listnatých krov a ruží. Chránime ich prikrytím čečinou, lístím, kôrou alebo jutovinou.

Oddych v zasneženej záhrade

Po dobre vykonanej práci dobre padne zaslúžená odmena. Tou môže byť oddych vo vašej záhrade. Oddych v zasneženej záhrade je určite príjemným strávením voľného času aj počas zimných dní.

V každej okrasnej záhrade a určite aj vo vašej je príjemné sedenie ktoré využívate hlavne počas teplých letných dní. A čo v zime? Aj v zime sa môžete pokochať krásou vašej záhrady, a to nie z poza okna, ale spod deky na terase. Popri tom dobre padne horúci čaj s kvapkou rumu, alebo teplý grog, kúsok koláča od babičky.

Ak záhradu konečne zakryla biela perina, posedenie alebo prechádzka dobre padne o to viac. Guľovačka v čerstvom snehu je výborná zábava pre celú rodinu. Deti si v záhrade naplno užívajú sneh. Stavajú snehuliaka, bunkre, alebo sa šmýkajú z mierneho kopčeka na sánkach.

Výbornou zábavou počas zimných mesiacov je korčuľovanie. Skúšali ste to u vás v záhrade? Jednou z možnosti je využitie spevnenej plochy pri dome, ktorú počas zimy nevyužívate. Po obvode nahrnieme sneh, ktorý dobre utlačíme, samu plochu budúceho klziska vyrovnáme a do takto pripraveného bazénika nalejeme dostatočné množstvo vody. Ak v noci dobre mrzlo, na druhý deň sa môžete korčuľovať. Deti si to určite užijú. Ďalšou možnosťou ako si spraviť klzisko je využitie okrasného jazierka. Väčšie, či menšie na kĺzanie bude stačiť. V tomto prípade je potrebné sa presvedčiť, že hrúbka ľadu je postačujúca.

Ak chcete zažiť niečo zaujímavé, trochu si pripomenúť ak chutí slaninka upečená na záhradnom grile, prečo tak neurobíte? Stačí, keď gril alebo krb očistíte od snehu, dobre rozkúrite a opekačka sa môže začať. Vonku je zima? Nevadí. Určite sa dobre oblečte, zohreje vás horúci čaj, dobre opečená klobáska.

Čerstvý vzduch, príjemná vôňa zimy a pichľavý mráz vzpruží ducha aj telo, ktoré je po vianočných sviatkoch skôr pripravené na zimný spánok ako na šantenie vonku a v zime. Prechádzka po záhrade len spríjemní čas oddychu, ujdete pred hlukom mesta.

Tento čas je čas na zamyslenie. Príroda spí, oddychuje zakrytá bielou perinou, aby na jar naplno predviedla svoju krásu. Kúskom prírody, blízko vášho domu je vaša záhrada. Skúste sa po nej prejsť a načerpať energiu do ďalších dní.

Zamyslenie na zimu

Ak ste strávili čas v záhrade aj v zime, možno vás to priviedlo na nové myšlienky ako zlepšiť sledovanú časť záhrady. Predsa aj počas zimných mesiacov, či už sneh je alebo nie, okrasná záhrada by mala byť naozaj okrasná. Každý pohľad cez okno by mal ulahodiť na duši, potešiť pozorovateľa.

A ako zabezpečiť aby tomu tak bolo? V každom prípade, je dobrá, niekedy nevyhnutná, odborná rada záhradného architekta. V prípade, že už máte zrealizovanú záhradu pri pohľade na jednotlivé kompozície si ľahko uvedomíte, či vám tam niečo chýba. Ak áno, skúste si prezrieť niekoľko odborných časopisov zo zimného obdobia a nechajte sa inšpirovať. Príjemnou inšpiráciou je príroda. Ak si aj tak neviete rady navštívte už spomenutého záhradného architekta alebo špecializovanú záhradnícku firmu, kde vám určite poradia.

Na jeseň ste dostavali dom, no nestihli ste upraviť záhradu? Nechávať to na jar nie je najlepšie rozhodnutie. Počas zimy si dobre premyslite, čo všetko by ste v záhrade chceli mať. Všimnite si vašu záhradu aj počas zimy. Je pustá bezútešná a vôbec vás to tam neláka. Môže to byť jeden z vodiacich prvkov, ako urobiť okrasnú záhradu zaujímavú počas celého roka.

Pred začiatkom jari navštívte záhradného architekta, ktorému povedzte svoju predstavu a čas prípadnej realizácie. Ešte počas zimy vám vypracuje prvý návrh, základ na projekt. Takýto projekt sa dá vypracovať aj bez toho, že vonku je teplo a rastliny sú v plnom kvete. Existujú databázy rastlinného materiálu, kde si môžete prezrieť sortiment navrhnutý do vašej záhrady. Záhradnícka firma vám vypracuje rozpočet a vy po zvážení, v priebehu niekoľkých jarných mesiacov budete sedieť na terase obklopený záhonmi ruží, či iných okrasných kríkov a stromov. Už v apríli môžete bosí prejsť po voňavom trávniku, načúvať žblnkotu potôčika, alebo sa započúvať do bzukotu včiel a spevu vtákov.

Jar klope na dvere priskoro

V stredoeurópskych zemepisných šírkach sa stáva, že prvé príznaky jari možno cítiť už vo februári. Nedajte sa zmiasť nezvyčajnými jarným teplotami, ktoré sa neraz nečakane objavia zo dňa na deň. Nestále počasie je typické pre koniec februára a ďalšie dva mesiace. Po denných teplotách presahujúcich aj desať stupňov Celzia nie je výnimkou, že nasledujú mrazy pod mínus desať stupňov. Je pochopiteľné, že predlžujúce sa dni volajú po jari, ale v drvivej väčšine prípadov ide v tomto období len o teplotné výkyvy.

Na jarné práce si ešte musíte počkať. Ak ich začnete v teplotne rozkývanom februári, môže sa stať, či ich budete musieť o mesiac, dva zopakovať. Vašej záhrade môžete viac uškodiť ako pomôcť. Ešte stále je čas na zimný oddych a na úvahy o úpravách vašej záhrady v nasledujúcej sezóne.

Čo si rozmyslieť v zime?

Kedy začať s úpravou záhrady?

Dôležité je určiť si, kedy môžete začať s úpravami na vašom pozemku, a takisto, kedy by ste chceli aby záhradnícka firma skončila práce. Najskorší termín realizácie okrasnej záhrady je hneď z jari, keď sa stratia posledné jarné mrazy, pôda trochu vyschne, aby na pozemku mohli pracovať mechanizmy.

Okrasnú záhradu je možné realizovať počas celej vegetačnej sezóny, čo znamená od marca (niekde už od februára) až do konca novembra. V prípade, že chcete začať už skoro na jar je potrebné, aby ste mali dobre spracované projekty okrasnej záhrady.

Čo urobiť pred úpravou?

Tak ako pri stavbe domu aj pri budovaní okrasnej záhrady je potrebný projekt, plán podľa, ktorého sa bude realizovať záhrada. Ideálny čas na spracovanie požiadaviek, predstáv budúceho majiteľa záhrady je záver zimy – február až marec. Projektant vypracuje v spolupráci s budúcim majiteľom záhrady predbežný návrh obsahujúci hrubé línie záhonov, umiestnenie altánku, bazénu alebo jazierka. Po vzájomnej konzultácií spracuje podklady a navrhne riešenie okrasnej záhrady. Spracovanie prvého výstupu – štúdie trvá od piatich do siedmich dní, pri náročnejších požiadavkách desať a viac dní. Nasleduje úprava štúdie. Záhradný architekt predloží svoj návrh, predstavu o budúcej záhrade. V prípade zmien, sa ďalej pracuje na štúdia až do stavu, keď sa zo štúdie stáva situácia podklad na ďalšie projekty. Na základe štúdie projektant vypracuje ostatné projekty potrebné na realizáciu okrasnej záhrady.

Súčasťou projektovej dokumentácie by mal byť aj položkový rozpočet. Ideálne je sú projekt a rozpočet od jedného vypracovateľa. V tomto prípade sa nemusíte starať o zabezpečovanie dodávateľov jednotlivých prác a materiálov.

Treba myslieť na budúcnosť

Málokto si to uvedomuje, ale cenou za záhradu sú aj nároky na jej budúce udržiavanie. Podobne ako pri stavbe domu, kde možno použiť rozličné povrchové úpravy s rozličnou cenou a nárokmi na budúcu údržbu, je to aj pri záhrade. Existujú riešenia s vynikajúcim efektom a s nízkymi nárokmi na údržby, ale zohľadní sa to vo vstupnej cene. Príkladom je vysádzanie drahých dospelých rastlín, ktorých vzhľad sa nebude meniť rastom, ale iba prípadným orezávaním. Takýto prístup ocení budúci majiteľ, ktorý má dostatok finančných prostriedkov hneď pri výstavbe záhrady, pričom si tak šetrí náklady do budúcich období. Všeobecne to platí pri výbere záhradného architekta či záhradníckej firmy. Kvalitný, hoci náročný projekt a zodpovedná realizácia môžu do budúcna ušetriť náklady na dosádzanie rastlín, úpravu zavlažovacích systémov či ďalšie vynútené kroky, ktorých potreba sa prejaví ako dôsledok nekvalitných vstupných návrhov a dodávok prác.