eMagazin

Kým nakúpite rastliny, pouvažujte

Jozef Hajko, Lantana - záhrady, s.r.o. (Hospodárske noviny, Reality, február 2005)

foto33.jpgZa posledných pätnásť rokov vyrástli na Slovensku desiatky záhradných centier. Po nich prišli reťazcovité predajne a hypermarkety. Dostať v nich kúpiť takmer všetko, rastliny nevynímajúc. Kde sa oplatí nakupovať skôr - v nových veľkých multifunkčných predajniach alebo v dlhšie existujúcich špecializovaných záhradníctvach? Ponuka predaja sa rozširuje, vybrať si je stále ťažšie. Pri zaobstarávaní rastlín, rovnako ako ktoréhokoľvek iného tovaru, si zákazník všíma najmä cenu a kvalitu produktov, prípadne ich kombináciu. Z hľadiska únosnosti nákladov sú rastliny tovar ako každý iný. Konečné rozhodnutie nesie v drvivej väčšine prípadov znaky kratšej či dlhšej vnútornej polemiky dvoch prianí - čo by ste si najradšej kúpili a čo by bolo pre vás finančne najvýhodnejšie. Výsledok býva niekde uprostred, pričom nezriedka nesie znaky polovičatých rozhodnutí - aby bol vlk sýty i ovca celá. Dôsledkom je, že vlk ostane hladný a ovca iba o dvoch nohách. Každý z vlastných skúseností vie, že kto lacno nakupuje, dvakrát nakupuje. Takisto sa už stretol s tým, že s krásnym obalom a vysokou cenou mu predal obchodník nekvalitu, že kúpil mačku vo vreci. Ako sa vyvarovať tomu, aby ste s vidinou nízkych trovov nezaťažili svoju peňaženku do budúcnosti ďalšími vynútenými nákladmi alebo aby ste sa nedali obalamutiť medovými motúzmi a nenakúpili zbytočne draho? Možnosť je jediná, treba získať prístup k dostatočnému objemu informácií.

Veľa prezradí spôsob predaja

Na rozdiel od priemyselného tovaru, textilu alebo elektroniky sú rastliny živým materiálom. Ak si kúpite chladničku, ktorá stála v kúte predajne aj niekoľko mesiacov, nič jej to na kvalite neuberie. Azda len to, že ju medzitým predstihol iný, modernejší typ. Ak si však kúpite fikus, ktorý sa krčil v tmavšom kúte pár týždňov, nesie už v sebe skazu, hoci to na ňom ešte nevidieť. Jeho biológia mu v rámci pudu sebazáchovy velí, že v najbližšom čase bude musieť zhodiť sadu listov, aby si zachránil kožu. Určite sa vám nebude páčiť dostať namiesto krásnej rastliny okyptený pahýľ. Pri výbere predajne pre interiérové i exteriérové rastliny si treba pozorne všímať, v akých podmienkach sa predávajú. Či nie sú zbytočne nahustené, či nemajú zakrytý prísun slnečného svitu alebo naopak nie sú hlava-nehlava vystavené slnečnej páľave, či nemajú suchú pôdu alebo neležia v mláke vody. Umiestnenie rastlín v predajni nie je len vecou dostatočných priestorových možností či vhodného systému zavlažovania. Splnenie nárokov na predajný komfort je rešpektovaním len prvej, nevyhnutnej podmienky. Druhou podmienkou je odborný prístup. Iba študovaný záhradník vie, ktorú rastlinu môže postaviť na priame slnečné svetlo, ktorú musí zatieniť, prípadne presunúť do tieňa. Podobne je to so zavlažovaním, prihnojovaním, nevyhnutným orezávaním či priebežným presádzaním. Pri návšteve akejkoľvek predajne rastlín si treba všímať odborný prístup. Ten je zárukou, že tovar, ktorý si kúpite, bude skutočne slúžiť svojmu účelu. Že vám po vysadení do záhrady neprinesie namiesto potešenia sklamanie, pretože sa s ním počas predaja nakladalo neodborne.

Peniaze sú dôležité, ale nie sú všetko

foto32.jpgVstúpiť do predajne a nechať sa dobehnúť neprimeranými cenami si nepraje nikto. Nájsť však v predajni rastliny za mimoriadne nízke ceny neznamená, že lacné je všetko. Časť sortimentu môže byť neuveriteľne cenovo príťažlivá, druhá časť zas vysoko premrštená. Navyše primeraná cena v sebe vždy nesie aj nutnosť dodržania kvalitatívnych štandardov. Hoci mnoho zákazníkov na to nemá čas, najvhodnejšie je porovnať si ceny čím väčšieho sortimentu predávaných rastlín v jednotlivých predajniach. Prvým znakom seriózneho prístupu je ochota predajne takýto cenník uverejniť, napríklad na vlastnej internetovej stránke. Skúšobným kameňom na zistenie otázky, či je cena predávanej rastliny primeraná a či si za ňou predajca naozaj stojí, sú záruky. Ak je predajca ochotný vziať na vaše požiadanie vzápätí predanú rastlinu späť, potom potvrdzuje, že neponúkal nekvalitný tovar. Rastlinu bez ujmy opäť zaradí do svojej ponuky, i keby si nového majiteľa hľadala dlhší čas. Bolo by nezmyslom tvrdiť, že lacným nákupom sa treba vyhýbať. Nárazové zľavy či výpredaje používajú všetci rozumní predajcovia. Treba byť však opatrný, lebo za výpredajom môže byť aj pohnútka predajcu, aby sa zbavil tovaru, ktorému sa končí doba záruky. Pritom platí úmera, že záruka je tým kratšia, čím je nižšia kvalita nakúpeného tovaru a schopnosť odborného zaobchádzania s ním. Rozumné je pripomenúť, že cenovo náročnejšie nákupy vedú v konečnom dôsledku k úsporám. To platí všeobecne - pri priemyselnom tovare, textile alebo elektronike, ale aj pri rastlinách. A ešte jedno, vždy sa oplatí nechať si poradiť.

Aké informácie treba mať pri nákupe rastlín? Odkiaľ sú predávané rastliny?

Vývojom pestovateľských tradícií a vysokou mierou schopnosti znižovať výrobné náklady sa v Európe vytvorilo niekoľko oblastí, ktoré vo väčšej či menšej miere zásobujú okolité krajiny. Popri domácich a českých výrobcoch Slovensko zaplavil tovar najmä z Holandska a Talianska, pretože pestovatelia dokázali skĺbiť primeranú kvalitu s prijateľnou cenou. Môžete si byť istí, že veľa nedávno nakúpených rastlín do vašej záhrady je od Severného mora alebo spoza Álp.

Sú dovezené rastliny dostatočne aklimatizované?

Nie je tajomstvo, že v prírodných podmienkach Slovenska sa darí rastlinám vypestovaných v tunajších zemepisných šírkach. Preto je z hľadiska krátkodobého i dlhodobého zdravého vývoja určite vhodnejšie dať prednosť rastlinám z domova, Poľska alebo Česka, ako z Talianska či južných oblastí Nemecka. Platí to napriek tomu, že vplyvom celosvetových klimatických zmien sa na Slovensku postupne otepľuje a na jeho území sa začína dariť kultivarom typickým pre nižšie zemepisné šírky. Aj v tomto prípade je však vhodné, aby predávané rastliny pobudli v predajni aspoň určitý čas, aby sa aklimatizovali.

V akom prostredí sa predávajú rastliny?

Rastliny sú v mnohom ako ľudia. Určitý čas vydržia bez ujmy aj tvrdšie podmienky. Keď je však prostredie dlhodobo nevyhovujúce, trpia, chradnú, neraz uhynú. Preto si treba všímať, či nie sú predávané rastliny v neprirodzenom prostredí. Typickým prehreškom je podcenenie alebo precenenie prístupu slnečného svitu, nedostatok alebo nadbytok vlahy. V správne udržiavaných predajniach sa preto stretnete s dostatočnou priestrannou predajnou plochou, tieňoviskami, cieleným zavlažovaním, ale aj odvodňovaním zbytočne prevhlčených plôch.

Sú rastliny schopné nerušeného vývinu?

Každá rastlina uvíta, ak sa podmienky v jej živote nemenia skokovite. Jednou z takýchto skokových zmien je presádzanie do nového prostredia. Úlohou ústretového predajcu je vytvoriť pre rastliny také podmienky, aby bolo skokov z plantáží pestovateľa až do záhrady užívateľa čím menej a aby boli čím menšie. Hlavne preto si treba žiadať rastliny s dostatočne prekoreneným koreňovým balom, najlepšie vysadené v črepníku. Na druhej strane, ak je rastlina v črepníku pridlho, tiesni sa v ňom a stáva sa chúlostivejšou. Navyše, ak predajca zanedbal pravidelné hnojenie a ošetrovanie proti chorobám a škodcom, ktoré býva pri platntážovom systéme pestovania nevyhnutné, šok pri prechode do podmienok záhrady môže pre zdravo vyzerajúcu rastlinu skončiť uhynutím.

Ako naložiť s rastlinou po nákupe?

Správne zasadiť zakúpené rastliny nie je nijaká náročná práca. Výnimkou sú len väčšie dreviny, pri vysadení ktorých je neraz potrebná technika a odborné postupy. Aby ste sa však vyvarovali sklamaniu, musíte mať aspoň minimum informácií. Jednou z nich je napríklad vedomosť o druhu pôdy, ktorý je vhodný pre určitú druh. Napríklad rododendróny si vyžadujú kyslú pôdu a tieň, inak sa im nedarí. Ak po nich túžite a takú pôdu nemáte, netreba si zúfať. Každý zodpovedný predajca vám poradí, ako upraviť pôdu pred výsadbou dostatočným množstvom rašeliny.

Ako sa starať v záhrade rastliny?

Opäť ide o získanie dostatočného množstva informácií. Mnohí majitelia okrasných záhrad či záhonov si vedia vyhľadať informácie sami. Avšak sú situácie, že bez rady odborníka sa nezaobídete. Poznávacím znamením zodpovedného predajcu je, že vás na vlastnú škodu odradí od nákupu vybranej rastliny, keď zistí, že by vo vašej záhrade živorila alebo by uhynula. Ak ste sa, trebárs aj jeho pričinením, rozhodli pre kúpu rastliny, mali by ste od neho dostať základné informácie o starostlivosti o ňu.