eMagazin

December prináša pokoj záhrade i jej užívateľom

Lenka Janišíková, Jozef Hajko, Lantana - záhrady, s.r.o. (Hospodárske noviny, Reality, december 2004)

Už pri projektovaní záhrady by mal jej budúci majiteľ myslieť na to, ako bude vyzerať v zime. Hoci zima je obdobím vegetačného pokoja, nemusí byť časom ustatia aktivít užívateľov záhrady. Nejde len neskorojesenné či typicky zimné údržbové práce, ale aj aktivity spojené s oddychom. Záhrada je obnažená, vidieť v nej veci nepostrehnuteľné po zvyšok roka. Mnohí dokonca trávia v záhrade čarovné sviatky Vianoc a Nového roka. V našich záhradách z roka na rok pribúda živých a trvalých vianočných stromčekov, ktoré jednoducho vzniknú tým, že sa vyzdobia existujúce ihličnany.

foto15.jpg December je podľa kalendára ešte stále prevažne mesiacom astronomickej jesene. Zodpovedá tomu aj počasie, ktoré býva premenlivé, neraz teplé a vlhké, hlavne v nížinatých oblastiach Slovenska. Preto dáva priestor na skončenie jesennej starostlivosti o záhradu.

Decembrové údržby

Dôležitou úlohou v jesennej starostlivosti je odstránenie opadaného lístia. Ak ste túto prácu nestihli uzavrieť a počasie vám to stále umožňuje, môžete to vykonať ešte aj v decembri. Lístie na zemi bráni prístupu svetla, čím sa tráva oslabí, zožltne a podporí sa vznik chorôb. Napadané lístie treba odstrániť z menších, pomaly rastúcich rastlín, lebo by ich mohlo udusiť. Opadané lístie môže byť aj užitočné. Ochraňuje pôdu, rastliny, zimujúce živočíchy pred mokrom a chladom. Zhrabané lístie sa dá použiť pod kry, možno ním prekryť záhony citlivých trvaliek. Takisto sa z neho dá pripraviť materiál vhodný na hnojenie.

V decembri sa často stáva, že vodné plochy sú stále nezamrznuté. V tom prípade možno ešte myslieť na zazimovanie jazierok. Treba z nich odstrániť organický odpad, pretože jedovaté plyny vznikajúce jeho hnitím sa stávajú pre život v jazere nebezpečné. Ryby možno ponechať v jazere. Zimu bez kŕmenia prečkajú na dne, kde je teplota približne štyri stupne Celzia. Ak vám v jazere ešte ostalo ponorné čerpadlo, treba ho vybrať, skontrolovať jeho funkčnosť a uskladniť až do opätovného použitia na jar. Malé vodné nádrže je najvhodnejšie úplne vypustiť a rastliny zazimovať.

Zima je pre jazero a jeho obyvateľov oddychom. Nevadí, ak existujúce vodné rastliny zamrznú v povrchovej vrstve ľadu. Napriek nízkym teplotám aj v zime bežia v jazere hnilobné procesy, preto je potrebné, aby mohli nebezpečné plyny unikať cez otvory v ľade. Najlepšou cestou na to sú okrúhle otvory vznikajúce v tesnom okolí stoniek vodných rastlín pri dennom prehriatí slnkom. Preto tieto rastliny ponechávame v jazerách počas celej zimy. Iným spôsobom, ako zabezpečiť únik toxických plynov, je občasné vysekanie otvorov v ľade.

Nebezpečný sneh a mráz

Závlahové systémy sú náročnejšie zariadenia, a preto ich treba ešte pred nástupom zimy nechať zazimovať odborníkom. Všetky prívody vody do záhradných zavlažovacích systémov v dome alebo šachte musia byť uzavreté. Vývody vystavené vplyvom počasia treba ponechať otvorené po celú zimu, aby z nich mohla vytiecť voda, ktorý by sa sem predsa nejakým spôsobom dostala. Ak by voda ostala v uzavretých ventiloch, rozpínajúci sa ľad by ich poškodil alebo úplne znehodnotil.

December neraz býva teplotne nestály a premenlivý, preto je vhodné zaoberať sa čistením rôznych odtokových jarčekov, kanálov či priehlbín. Ak prídu silnejšie dažďové zrážky a cesta na odtok je zahataná, voda sa hromadí, podmáča rastliny, chodníky a iné záhradné zariadenia. Po zamrznutí môže spôsobiť narušenie pevnosti aj tých najtvrdších materiálov. Nebezpečné je prudké topenie väčšej vrstvy snehu na premrznutom podklade. Ak neexistujú odtokové cesty alebo ak sú nefunkčné, voda z roztopeného snehu môže ohroziť nielen zariadenie v záhrade, ale aj sám dom.

Sneh môže byť nebezpečný i pre rastliny. Platí to vtedy, ak je ho veľa alebo je ťažký a mokrý. Trpia najmä konáre kríkov a stromov, poškodiť môže živé ploty. Ihličnaté dreviny, hlavne stromy stĺpovitého vzrastu, si vyžadujú dostatočnú ochranu pred ťažkým snehom, ktorý sa uchytí na konároch a rastlinám hrozí zlomenie, tzv. rozčesnutie koruny. Výbornou a jednoduchou ochranou je zviazanie koruny stromu motúzom v tvare špirály.

Môžeme aj sadiť

Hoci najvhodnejším obdobím na vysádzanie rastlín je začiatok a koniec vegetačného obdobia, tieto aktivity možno vykonávať aj v decembri. Podmienkou je, aby pôda nebola hlboko premrznutá, vrchná niekoľkocentimetrová premrznutá vrstva nevadí. Rastliny musia byť v črepníkoch, aby sme mali istotu, že sú riadne prekorenené. Vysádzané rastliny vkladáme do vykopaných jám, dokonale ich zahrnieme a polejeme.

Zima je časom vhodným na starostlivosť o záhradný nábytok. Pred začatím jeho údržby ho schovajte pod strechu alebo inam, kde nesneží, a nechajte ho vyschnúť. Niekedy stačí len náter špeciálnym olejčekom, inokedy je potrebný výraznejší zásah. Poškodené miesta na dreve je nutné očistiť od starých ochranných náterov a nanovo natrieť kvalitným prostriedkom určeným do exteriéru. Ak si neviete rady, obráťte sa na predajcu alebo špecializovanú firmu. V prípade kovových častí treba odstrániť starý náter, skorodované časti očistiť a poškodené miesta natrieť najprv základným náterom a potom povrchovým náterom vyžadovaného typu.

Osobitnú pozornosť si po celosezónnom používaní zaslúžia mechanizmy a náradie. Ide o kosačky na trávnik, nožnice na živý plot, nožnice na strihanie konárov, rebríky, fúriky, hrable či motyky. Dôležitá je kontrola technického stavu, nabrúsenie nožov kosačiek, ich vyčistenie od nánosov hliny, uschnutej trávy. Dotiahnutie skrutiek, výmena oleja a vyčistenie filtrov vám zabezpečí, že počas budúcej sezóny vás kosačka nesklame. Náradie by malo byť vyčistené, skontrolované, v prípade poškodenia opravené.

Vianoce v záhrade

V poslednom čase možno naďabiť pred vianočnými sviatkami na predaj ihličnanov v črepníkoch. V prípade, že pôda nie je premrznutá, možno takéto ihličnany vysádzať do záhrady a tešiť sa z vianočného stromčeka v exteriéri. Pri ňom možno stráviť nielen prichádzajúce Vianoce, ale aj tie ďalšie v nasledujúcich rokoch. Treba si však dávať pozor na to, aby ste takto nevysadili do pôdy zástupcu teplomilného druhu určeného na potešenie cez sviatky iba v interiéroch. Informáciu o druhu stromčeka žiadajte od predávajúceho. Ak ste použili vo svojom dome na vyzdobenie domu či bytu črepníkový ihličnan z našich zemepisných šírok, po sviatkoch ho nevysádzajte. V teplých interiérových podmienkach sa už rozbehli vegetačné procesy, prechod do chladného interiéru bude pre rastlinu s veľkou pravdepodobnosťou znamenať zamrznutie.

Nielen pre vegetáciu a živočíchy, ale aj pre ľudí je zima často obdobím oddychu. Určite to platí počas sviatkov Vianoc a Nového roka. Doprajte vám a vašim blízkym potešenie zo záhrady, ktorá naberá skracujúcimi sa dňami osobitné čaro.